Foto 7

Kúpele Číž

Partner

Kúpele Číž za svoj vznik vďačia náhodnému objavu jódo-brómového prameňa v roku 1862, keď tunajší občan Harnócz Andráš pri kopaní studne na svojom pozemku narazil v hĺbke 8m na slanú vodu. Prví ,,pacienti", ktorí vyskúšali jej liečivosť boli miestni občania, ktorí ju začali používať na varenie a dávali ju ako náhradu soli zvieratám. V roku 1865 bol v Budapešti pod vedením Dr. Karola Thana prevedený chemický rozbor vody. Rozbor potvrdil, že prameň slanej vody obsahuje niektoré liečivé prvky, najmä jód a bróm, ktoré sa v minerálnych vodách vyskytujú zriedkavo. Prvý prameň jódovej vody bol pomenovaný menom Themis ( bohyňa zákonného poriadku ).  Artur Glos -  geológ a banský inžinier z Číža dal kopať ďalšie dve studne. V hĺbke 35m sa našla slaná voda s vyšším obsahom jódu a brómu. Prameň Hygiea, ktorý  sa už viac ako 100 rokov využíva na pitnú kúru. Tretí prameň Neptún sa využíval na vaňové kúpele spolu s prameňom Themis.

Od roku 1996 sú kúpele pod správou akciovej spoločnosti. Kúpele prešli kompletnou rekonštrukciou, ktorá sa týkala všetkých ubytovacích kapacít a kúpeľného parku. V priestore medzi hotelom Rimava a liečebným domom Milan bol postavený vodný svet – vonkajší bazénový komplex.

Jódové vody a účinok jódu na ľudský organizmus

Nedostatok jódu v organizme sa prejavuje poruchami funkcie štítnej žľazy - strumou a hypotyreózou, poruchami telesného a duševného vývoja.  Jód priamym účinkom a prostredníctvom hormónov štítnej žľazy zasahuje do metabolizmu tukov, cukrov, bielkovín, znižuje koncentráciu cholesterolu v sére a tým spomaľuje vznik arteriosklerózy. Pôsobí na štruktúry cievnej steny spôsobuje ich rozšírenie, zlepšuje prekrvenie, napomáha hojeniu rán, pôsobí protizápalovo, spomaľuje degeneratívne procesy chrbtice a kĺbov. Má antiseptický a dezinfekčný účinok.

Indikácie, ktoré v prírodných kúpeľoch Číž liečime:

Liečba pohybového aparátu, Liečba nervových ochorení, Liečba porúch funkcie štítnej žľazy, Liečba chorôb z povolania

U nás môžete absolvovať kúpeľnú liečbu, relaxačné pobyty, bazénový relax, saunový vitálny svet, hipoterapiu.

 Foto 2 Foto 4

Foto 5 Foto 11

Prečo sme sa stali partnerom projektu?

Do projektu sme sa zapojili s iniciatívou pomoci ľuďom aj v takejto ťažkej dobe. Sme podnik založený na rodinnej atmosfére a preto máme k podobným veciam blízko. Dúfame, že tento pobyt bude pre ocenenú osobu prínosom a aspoň na chvíľu zabudne na každodenný stres a povinnosti.

www.kupeleciz.sk