Foto

Ján Paľuch

Hlasovanie nie je možné.

v kategórii OCKO roka

424 hlasov

Damiánkov sen

Štvorročný Damiánko žije so svojou rodinou v Prešove. Narodil sa o minútu skôr ako jeho sestrička Danielka, s nízkou pôrodnou hmotnosťou 1550g a 39 cm. Sú to dvojvaječné dvojičky. Damiánko však nemal toľko šťastia, ako jeho sestrička, ktorá sa narodila zdravá. Narodil sa so vzácnou diagnózou – Downov syndróm. Obidvaja boli mesiac v inkubátore na JIS-ke, keďže sa narodili ako predčasniatka v 32 týždni tehotenstva. Damiánko bol už v nemocnici sondovaný, nevedel sa dojčiť ani piť mlieko z fľaše. V deň prepustenia z pôrodnice však všetkých prekvapil, akoby tušil, že ide domov a začal piť mlieko z fľaše. Už vtedy bol veľký bojovník. Nasledoval dlhý rad rôznych vyšetrení. Bol sledovaný skoro vo všetkých špecializovaných zdravotných ambulanciách. (neurológia, hematológia, endokrinológia, rehabilitačne...). Ani po nejakej dobe Damiánkovi nevedeli lekári namerať sluch v pravom ušku. Diagnostikovali mu jednostrannú stratu sluchu. Od narodenia začali s Damiánkom cvičiť Vojtovu metódu, neskôr Bobath cvičenia. Od 8. mesiacov s ním rodičia navštevujú rôzne aktivity – playwisely, znakovanie, plávanie, hipoterapiu, rehabilitačne pobyty, ktoré ho posúvajú dopredu vo vývoji a robí pokroky.

Damiánko je veľmi šikovný a statočný, všetko sa učí napodobňovaním od svojho anjela strážneho – od svojej sestričky Danielky. Keďže vyrastajú spolu, všetko chce robiť to čo aj ona. Aj keď to má dosť ťažké, keďže jeho motorický a verbálny vývin je výrazne oneskorený. Ale snaží sa, čo je v jeho silách. Damiánko má ešte staršiu 14 ročnú sestru, od ktorej sa tiež toho dosť naučí, väčšinou samé huncútstva. Ako 2 a pol ročný začal sám chodiť, a však jeho chôdza je stále nestabilná, kvôli jeho disfunkcii brušných svalov a centrálnemu hypotonickému a hypermobilnému syndrómu. Damiánko je od narodenia sledovaný aj na kardiológii pre srdcovú vývojovú vadu, má defekt predsieňovej priehradky.

„Veľmi si želáme, aby náš Damik raz začal rozprávať a teším sa na ten deň, keď Damiánko povie svoje prvé slovko, aj keď to bude pravdepodobne ,,mama ,,. Zatiaľ má oneskorený vývoj reči, vydáva len zvuky, ale pevne verím, že raz sa mu to podarí, keďže je pre nás hrdina. Všetky naše tri deti milujeme a máme rovnako radi, nerobíme medzi nimi žiadne rozdiely. Berieme aj toto naše usmievavé slniečko ako zdravé a bežné dieťa, ktoré má svoje sny a túžby, ako všetky ostatné deti. Naše dvojičky bojovali, keď sa narodili i keď nemali priaznivý štart do života, ale dokázali to. Teraz je rad na nás, aby sme spravili všetko pre nich, aby aj Damiánko napriek svojim diagnózam mal ten život lepší a krajší, hlavne plno hodnotnejší“ vyjadril sa jeho ocko Janko.

Rehabilitácie sú pre Damiánka veľmi dôležité, síce účinné ale veľmi drahé, keďže nie sú preplácane poisťovňami. V rodine pracuje len jeho ocko Janko, jeho mamina je na  predĺženom rodičovskom, lebo Damiánka nezobrali do bežnej škôlky, je stále plienkovaný.

Damiánko má veľký dar od Boha, pretože keď sa usmeje svojim úprimným úsmevom, hneď je deň krajší.

https://www.ludialudom.sk/vyzvy/10563