Foto

Martina Kráľová

Hlasovanie bolo ukončené.

v kategórii MAMA podnikateľka

423 hlasov

Martinka so svojou rodinou žije v Bratislave. Po 5 ročnej materskej dovolenke s dvomi ratolesťami, Stelkou a Félixom, sa žiaľ, nemohla vrátiť do svojho pôvodného zamestnania. Pôvodne pracovala v nadnárodnej kozmetickej firme ako trade marketing manager. Aj keď ju strata zamestnania mrzela, rozhodla sa splniť si svoj dlhoročný sen o vlastnom podnikaní. Už roky vymýšľala popri deťoch rôzne business plány, ale nikdy nebol čas, či skôr odvaha ich zrealizovať. A tak sa pred tromi rokmi na to odhodlala. Keďže mala dva srdcové nápady na podnikanie a nevedela sa ani jedného z nich vzdať, požiadala o podnikateľský úver, a tak začala simultánne pracovať na dvoch projektoch.

Založila odevnú značku BEKVÅM, čo po švédsky znamená pohodlné, jednoduché, prirodzené, bezstarostné. Všetky produkty sú vyrobené z certifikovaných kvalitných prírodných tkanín a materiálov. Jej prvá kolekcia bola inšpirovaná láskou ku Švédsku a jeho minimalizmom. V lete 2019 uviedla na trh novinku, ktorá upútala aj pozornosť médií. Išlo o plavky ušité z látky, ktorá je vyrobená z regenerovaných vlákien econyl. Tie sa vyrábajú z veľkej časti zo starých rybárskych sietí, ktoré dobrovoľní potápači vylovia z morí či oceánov.

Okrem úsilia, ktoré venuje značke BEKVÅM, začala so svojou  maminou, Zuzanou Revúckou, pracovať na detskej knižke „Bratislava hľadaj a nájdi“. Obidve sú vášnivé cestovateľky a obdivovateľky krásnych detských kníh. Po cestách po Európe sa jej osvedčilo nachystať sa pred cestou na danú destináciu knižkou o danom meste či krajine. Deti hltali farebné obrázkové knihy, v ktorých videli napríklad Paríž či Viedeň. Spoznali úplne prirodzene veľa zaujímavých osobností z danej krajiny a najväčším bonusom bolo, keď reálne na mieste spoznávali pamiatky, ulice a známe miesta – a to vďaka knihám.

„Vďaka našim deťom sa tak zrodil nápad vymyslieť vlastnú knihu o Bratislave, keďže sa prirodzene zaujímali aj o mesto, v ktorom bývajú.  Na začiatku bol len odvážny nápad.  Spolu s mamou pochádzame profesijne z iných odvetví a s vydávaním kníh sme dovtedy nemali žiadnu vlastnú skúsenosť. Časom sa nápad zmenil na sen a už nebolo cesty späť. Práve preto som založila rodinné vydavateľstvo Minimalist.  Prekážky sme brali ako výzvy, možnosť učiť sa novému a hlavne krok k úspešnému dokončeniu nášho projektu – ilustrovanej knihy o Bratislave, v ktorej nielen malí čitatelia, ale aj dospelí, hravou formou a objavovaním zaujímavých príbehov spoznajú významných rodákov a osobnosti pôsobiace v Bratislave, historické pamiatky a tradičné špeciality (Bratislavské rožky).“ vyjadrila sa Martinka

V roku 2018 vydali knihu Bratislava hľadaj a nájdi a v roku 2019 pokračovanie tejto edície s titulom SLOVENSKO hľadaj a nájdi.

„Vedeli sme, že toto je naša srdcová záležitosť a aj keď len pár detí bude vďaka našim knižkám lepšie poznať svoju rodnú krajinu či hlavné mesto, tak tá práca má zmysel.“ dodala Martina

Okrem práce na svojich dvoch srdcových projektoch je Martinka v prvom rade mamou dvoch detí, ktoré denne vozí do a zo školy, pripravuje desiate či olovranty, učí a hrá sa s nimi, odprevádza ich na tanečnú či na hokej, veľa spolu čítajú, chodia do prírody či na prechádzky so psom a najmä trávia spolu čas ako rodina.

https://bekvam.sk/